Güvenli Ticaret & Güvenli Ödeme Sistemi

GÜVENLİ TİCARET VE GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ
1) "Alıcı"lar legalsorubank.com adresinden yapacakları alışverişlerde "Alıcı" sıfatıyla tanımlanan hak ve yetkilere sahip olurlar.
2) "Güvenli Ödeme Butonundan" kredi kartıyla veya iyzico ödeme sistemi yoluyla ödeme gönderilebilmektedir. Kredi kartıyla yapılan ödeme alt yapısında 3D-Secure Sistemi kullanılmaktadır. (3D Secure Sistemi hakkında bilgi almak için http://www.bkm.com.tr/guvenli-sanal-alisveris.aspx sayfasına bakabilirsiniz. 3D-Secure sistemi anlatımı için ayrıca Madde 5 i kontrol edebilirsiniz)
3) Sistem üzerinden ödeme yapılacak kredi kartı "Alıcı"ya ait olmak zorundadır. "Alıcı"ya ait olmayan kredi kartıyla yapılan ödemelerde tüm sorumluluk "Alıcı"ya aittir.
4) Sitemizde kredi kartı işlemi için haberleşmede her aşama güvenlik altına alınmıştır.

    a- Site-Ziyaretçi Haberleşme Güvenliği
Sitemizin sipariş sayfalarında site ile ziyaretçi arasındaki haberleşme 2048 bit SSL standardında gerçekleşmektedir. Söz konusu haberleşme standardı çok sayıda işlem gören sitelerde dahi güvenle kullanılan bir niteliktedir. Kredi kartı bilgilerinin verileceği sayfada bu haberleşme biçiminin bulunup bulunmadığını, sayfaya erişildiğinde adres çubuğunda yazan ifadenin http://...biçiminde değil, https://...biçiminde oluşu ifade etmektedir. Bu nitelikteki sayfalara eriştiğinizde tarayıcının sağ alt köşesinde kilit işareti de yer almaktadır.
    b- Site-Banka Haberleşme Güvenliği
Kredi kartı bilgilerinin siteden bankaya aktarılması ile ilgili güvenlik, banka'nın sunduğu maksimum güvenlik ile gerçekleşmektedir. Söz konusu güvenliğin çok sayıda bileşenin yanında, CVV2/CVC2 kodu da çalıntı kart veya kart bilgileri ile alışverişe karşı önlem olarak sitemizde kullanılmaktadır.
    c- Site içi Veri Güvenliği
Güvenli ortamda yapacağınız işlemlerde siz ve kredi kartını size tahsis esen banka haricinde hiçbir kişi, kurum ve kuruluş tarafından bilgilerinize ulaşamamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine iletmekte ve işlem sonucunu müşteriye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. Online işlemin bir sonucu olarak aktarılan kredi kart bilgilerine tarafımızdan dahi erişilmesi mümkün değildir.

5) Kredi kartı bilgileriniz ve ödemeleriniz 3D Secure Sisteminin güvencesindedir. Tüm dünyada online alışverişlerde bir standart halini alan ve yüzyüze alışverişlerdeki chip&pin uygulamasının sanal alışveriş uyarlaması 3D Secure artık Uluslararası Güvenlik Platformu ile birlikte bu sitemizde de yer almaktadır.

3D Secure Nedir?
İnternet üzerindeki alışverişlerin güvenliği arttırması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştiren bu sistem, herhangi bir ödeme işlemi sırasında kartınızın sahibi olan bankanın web sitesine yönlendirilerek Kredi Kartınıza ait şifre ile onaylama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Böylelikle kart numaranızı başkaları tarafından biliniyor olsa bile şifrenizi sadece siz bildiğiniz için elektronik ortamda güvenliğinizi sağlamış olursunuz.

Peki 3D Secure Neden Güvenlidir?
3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Yetkisiz kişilerin kartlarını internet ortamında kullanılmasını engellemektedir.
3D Secure Sisteminin Avantajları
Koruma : Yeni sistem ile kendi belirleyeceğiniz şifre ve kişisel güvenlik cümleniz ile ödeme yapacağınız için kart bilgileriniz koruma altına alınmıştır.
Güvence : Sizden başka hiç kimse şifrenizi bilmediği için kartınızla alışverişleriniz daha güvenli olacaktır.
Kolay Kayıt : Uluslararası Güvenlik Platformu sistemine kaydolmak çok kolay!
Güvenli Alışveriş : Sistemimiz güvenliğiniz nedeni ile bütün ziyaretçilerimiz için ayrı ayrı oturum başlattığından dolayı cookie sistemine gereksinim duymamaktadır. Bundan dolayı Browser (Internet Explorer, Netscape, vs..) ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmemektedir ve bu sistem sizi hiçbir şekilde takibe almamaktadır.
Veri Güvenliği : Kullanıcılardan derlenen tüm hassas ve kişisel bilgiler, en yüksek elektronik ve fiziksel güvenlik standartlarında saklanmakta, yalnızca yetki sahibi olan personelin ve ancak zorunlu durumlarda kullanıcı onayı altında ulaşabileceği bir sistemle, mevcut T.C. kanunları ve uluslararası kanunlar çerçevesinde kullanılmaktadır. Legalsorubank.com  kullanıcılardan derlediği şahsi ve hassas bilgileri kullanıcı onayı olmaksızın hiçbir isim altında, hiçbir sebeple ve hiçbir muhatap nezdinde açıklamamayı, söz konusu bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmamayı ve hiçbir surette kötüye kullanmamayı taahhüt ve garanti eder.

Sitemizde Kredi Kartları Güvenliği Nasıl Sağlanır?
Sitemizden, alışveriş yapan kredi kartı sahiplerinin güvenliğini ilk planda tutmaktadır. Sistemimiz bu amaçla kurulmuş, verilen siparişlerin ödeme/fatura/teslimat adresi bilgilerinin kontrolünü gerçekleştiren bir Kredi Kartları Sahtekârlığı (Fraud) Departmanı mevcuttur. Bu yüzden, sitemizden sipariş veren müşterilerin siparişlerinin tedarik ve teslimat aşamasına gelebilmesi için öncelikle finansal bilgilerin doğruluğunun onaylanması ve onaylandığına dair e-posta müşteriye yollanması gereklidir, bu bilgilerin kontrolü için gerekirse kredi kartı sahibi müşterilerle telefonla irtibata geçilmektedir.
2048 Bit SSL sertifikalı sitemizde, e-ticaret Sanal POS sistemi kullanılmaktadır. Alışveriş sırasında kullanılan kredi kartı ile ilgili bilgiler siteden bağımsız olarak 2048 bit SSL protokolü ile şifrelenip sorgulanmak üzere ilgili bankaya ulaşır. Kartın kullanılabilirliği onaylandığı takdirde alışverişe devam edilir. Kartla ilgili hiçbir bilgi site tarafından görüntülenemediğinden ve kaydedilmediğinden, üçüncü şahısların herhangi bir koşulda bu bilgileri ele geçirmesi engellenmiş olur.
Kredi Kartı bilgilerinizi girdiğiniz sayfanın sağ alt köşesinde bulunan kilit resmi bu sayfanın SSL ile şifrelendiğini gösterir ve üzerine tıkladığınızda şifrelemenin hangi firmaya ait olduğunu belirtir.

Online Alışverişlerde Önemli Güvenlik Unsurları:
Sanılanın aksine, kullanıcıların kredi kartı bilgileri çoğu zaman internet üzerinden yapılan alışverişlerde değil fiziki ortamlarda çalınmaktadır. Bu nedenle kredi kartınızı günlük hayatta kullanırken lütfen dikkatli olun, kredi kartı numaranızı, son kullanma tarihini ve CVC (Güvenlik numarası) numarasını başkalarına vermeyiniz. Restoran, mağaza gibi fiziki ortamlarda çalınan kredi kartı bilgileriyle alışveriş yapmaya çalışan sahtekârlara karşı önlemler alan e-ticaret siteleri bu sahtekârları yakaladıkları anda kredi kartının gerçek sahibiyle irtibata geçmektedirler, bu gibi durumlarda bizlerle iş birliği yapınız. Ay sonu gelen ekstre bilgilerini dikkatli kontrol ediniz; size bir şey ifade etmeyen alışverişler için ilgili firmalarla irtibata geçiniz.
İnternetten alışveriş yaparken bildiğiniz firmaları tercih ediniz. Bilgi hattı veya müşteri hizmetleri servisi bulunan siteleri tercih ediniz. Bu sayede aklınıza takılan bütün konular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Internet sitesinde firmanın açık adresinin ve telefonun yer almasına dikkat ediniz. Bilmediğiniz bir firmadan alışveriş yapacaksanız alışverişinizi yapmadan ürünü aldığınız mağazanın bütün telefon / adres bilgilerini not ediniz ve eğer güvenmiyorsanız alışverişten önce telefon ederek teyit ediniz.